Mercedes Benz Fashion Week Istanbul Fall 2015 / 1.Günden Kalanlar

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, 5. sezonuna bu defa Antrepo 1 ve Antrepo 7’de merhaba dedi.

-Birinci gün sergilenen koleksiyonda spor akımın izleri hakimdi.

Moda dünyasının önemli isimlerini bir araya getiren program, saat 14:00’da yeni marka Afffair defilesi ile başladı. Geniş bir tarz skalasına sahip olan markanın spor lüks parçalarla ağır deri detayları bir araya getirmiş olması dikkat çekti.

Koleksiyonunu Mini Runway’de tanıtan Salih Balta’nın özellikle işleme detayları dikkat çekiciydi. Ayrıca kumaş oyunlarıyla doku denemeleri, son derece yenilikçi bir çizgi çiziyordu.

Rock’n roll’u ve 70’lerin diskosunu podyuma taşıyan Meltem Özbek, deri ve ışıltılı parçalarla zıtların dünyasını yaratmış. Deri ceketlerinde ve deri üstlerindeki detaylar, sert görünümleriyle yarattığı kadını güçlendirmiş.

DB Berdan markasının genç kadınları, kesimleriyle 60’ları ve 70’lerin başlarını hatırlatsa da, orijinal baskı desenleriyle ve sloganlarıyla 90’ların ve günümüzün hızlı tüketim tarzını çiziyordu.

Spor akımın birinci günde hakim olduğunu söylemiştik. Selim Baklacı’nın eşitlikten ilham alan parçaları, değişik kumaş katlamaları ve doku denemeleriyle, kapüşon gibi spor detayları bir araya getirmiş.

Günün dikkat çeken defilelerinden biri olan Ece Gözen defilesi, tasarımcının hayran olduğu ve devamlı ilham aldığı Uzay’a, bilime ve ona hizmet edenlere adres ediyordu. Artık gördüğümüzde bir Ece Gözen olduğunu anladığımız parçaları, fütürizmin en şık ve giyilebilir halini sunmuş.

Niyazi Erdoğan, eserlerinde bilim ve sanatı bir araya getiren İlhan Koman’ın kendisinden, yaşamından ilham almış. Sezonun hip trendi sweatshirt’lere matematik sembolü baskıları uygulayan tasarımcı, iyi dikimli takımları, ceket ve pantolonlarıyla Koman’ın gençlik dönemindeki gardırobunun sinyallerini veriyordu. Denim takımları ise koleksiyonun dikkat çeken ikilisi.

Günün son defilesi asi ruhlu kız kardeşlerin, Raisa ve Vanessa Sason’unundu. Defile alanında yaratılmış olan tekno bahçe dekoru ve müzik sayesinde, parçaları harekete geçiren bir ruh yakalanmış. Koleksiyon ise, ikilinin imzası olan işlemeler, tüyler, uzun bohem ya da tamamı parıltılı parçalardan oluşuyordu. Özetle koleksiyon, apokaliptik bir ortamda yaşayan, stiline düşkün güçlü kadını anlatıyordu.

 

 

 

 

 

 

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz

E-mail adresiniz görüntülenmeyecek.


*