Değişmeyen Moda: Trençkot

Baharın vazgeçilmez parçası trençkotlar, 1910’lu yıllarda hayatımıza dahil oldu ve o dönemlerden bu güne kadar varlığını korumaya devam etmekte.

İlk olarak 1914 yılında askerlerin savaşta rahat edebilmesi amacı ile ortaya çıkan trençkotlar, daha sonra 20’li yıllar sonunda yıldız Greta Garbo ile moda dünyasına adını yazdırdı.

Savaş zamanı Thomas Burberry’nin İngiliz ordusu için tasarladığı trençkot modelleri askerler tarafından kısa zamanda sevildi. Ardından Avrupa ülkelerinin askerleri için tasarlanmaya devam edilen modelleri askerlerin sivil hayatta kullanması bu akımı sokağa çıkartan ilk adım oldu.

Ve ardından gelen sinema akımı…

Casablanca’da Humphrey Bogart’ın üzerinden çıkarmaması ile de varlığını tamamen kanıtladı. Breakfast at Tiffany’s ile Audrey Hepburn stilinden bahsetmiyoruz bile :)

Burberry’nin mirası sayılan trençkot modelleri moda dünyasında 100 yıla aşkın bir süredir varlığını sürdürerek büyük bir saygıyı haketmektedir.

10’lar

20’ler

30’lar

40’lar

50’ler

60’lar

70’ler

80’ler

90’lar

2000’ler

Yıllardır süren bu modaya sen de ayak uydurmak ve trençkot şıklığını yakalamak istiyorsan da, hemen  Markafoni’deki Societa – Trenchcoat kampanyasına tıkla ;)

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz

E-mail adresiniz görüntülenmeyecek.


*