Çalışan hanımlar! Mutfakta işler nasıl?

Galeriyi Görüntüle
4 Fotoğraf
Çalışan hanımlar! Mutfakta işler nasıl?
Her daim taze sebzeler

Hafta sonu market alışverişin sonrası aldığın sebzelerin, hafta içi tazeliğini yitirmesini istemiyorsan, onları önce yıka ve daha sonra havlu kağıda sararak buzdolabına yerleştir. Bu şekilde gün içinde pişirmeyi planladığın sebzeler, çürüyerek akşam sana kötü bir sürpriz yapmamış olacak.

Çalışan hanımlar! Mutfakta işler nasıl?
Uzun uzun pişen bakliyatlar

Yemek yapmayı bilen ya da bilmeyen herkesin bildiği önemli bir gerçek var ki, bakliyatları aynı gün pişirmek pek kolay değil. Uzayan pişirme süresini kısaltmak için bakliyatlar genellikle bir gece önceden suda bekletilir; ancak bir gece önceden hazırlamak yerine hafif pişirdiğin bakliyatları vakumlayıp, derin dondurucuda saklaman sana daha uzun ömürlü bir kullanım sağlayabilir.

Çalışan hanımlar! Mutfakta işler nasıl?
Domatessiz yemek olmuyorsa...

Domates bir yemeğin olmazsa olmaz malzemelerinden. Çoğu yemeğe eklediğimiz bu efsane tat için pratik bir fikrimiz var. Madem her yemeğe domates koyuyoruz, o halde domates püresinden donmuş küpler yapmaya var mısın? Yapımı çok basit! Domatesleri rendele, buz kalıplarında dondur ve elde ettiğin küpleri buzdolabı poşetine koyarak dondurucuda sakla. Bitti bile!

Çalışan hanımlar! Mutfakta işler nasıl?
Sarımsağın aromasından vazgeçme!

Sarımsağı soymak ne zahmetli bir iş değil mi? Çoğu zaman sarımsağı soymaktansa onu yemekten vazgeçenlerden misin? Hele bir de işten eve döndüğünde böyle bir işle uğraşmak istemezsin değil mi? O halde uygun bir vakitte sarımsakları soy, sirkeli suya koy ve buzdolabında acil durumlar için sakla ya da zeytinyağının içine koy ve ağzı kapalı bir şekilde bir köşede beklet. Tercih senin!

Çalışan bir kadınsan, mutfağa zaman ayırmak evet, zor bir iş. Ancak işleri biraz yoluna sokmak yine senin elinde. Nasıl mı?

Hafta boyunca yinelenen ve belki de artarak devam eden bir iş temposu, evde işleri biraz aksatabilir. Özellikle de mutfakta. Eğer sen de mutfağa yeterince zaman ayıramadığını düşünüyorsan, sana vereceğimiz birkaç tüyoya göz atmadan geçmemelisin.

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz

E-mail adresiniz görüntülenmeyecek.


*